7 دلیل برای داشتن رویاهای بزرگ (شما رو به نترسیدن دعوت میکنم!)

 

وقتی جرائت پیدا می‌کنید که رویاهای بزرگ داشته باشید، در واقع  با اینکار شما به زندگی خودتون معنا میدید. شما کنترل زندگی رو به دست خودتون میگیرید.(مثله باباهای عزیز که کنترل تلویزیون رو به دست میگیرن و کانال ها رو یکی پس از دیگری، فرت فرت عوض میکنن)

وقتی رویاهای بزرگ انتخاب میکنید، با این کار خودتون رو در حالت تمرکز قرار میدین. حالا این یعنی چی ؟ همون طوری که برای تعیین هدف و دستیابی به اون تلاش آگاهانه انجام میدی(برنامه میریزی، اقدام میکنی) با داشتن رویاهای بزرگ دوست دارید تجربه یک زندگی عالی و کامل تر  رو داشته باشید.بهش فکر میکنید و اینطور اون رو به سطح آکاهی خودتون میارید.  توی این مقاله ما در مورد هفت دلیل برای داشتن رویاهای بزرگ صحبت می کنیم. لطفا بعد از مطالعه در مورد مقاله تینک کنید 😊

 

رویاهای بزرگ = زندگی کردن بدون پشیمانی

در زندگی اتفاقات باحالی هستن که  زمانبندی شده ان . اونها همیشه وجود داره و همیشه اتفاق میوفته. مثلا  ستاره ی “دنباله دار هالی” هر ۷۵ سال یکبار دیده میشه. در نتیجه مردم به صورت جدی تلاش می‌کنن که اون رو یک بار در طول زندگی خودشون ببینن(ستاره ی هالی رو میگما) و تجربه کنن. در واقع وقتی میفهمن یک چیزه خاصِ، تلاش می کنن این موضوع رو به عنوان یک تجربه برای خودشون ثبت کنند.(حتما ستاره رو ببینن)

زندگی و تجربیاتی که از اون بدست میاریم کم ارزش نیست. با این حال افرادی هستن که هر روز این فرصت ها رو از خودشون میگیرن. چیزی بدتر از این نیست که به پایان عمر خودمون برسیم و متوجه بشیم که زندگی کاملی رو تجربه نکردیم .

با علم اینکه زندگی همه ی ما همانند (ای جان، چقدر کلمه همانند باکلاس) خورشید گرفتگی یا ستاره دنباله دار هالی یک اتفاق ویژه است، (خیلی خیلی خیلی ویژه است. اگر هرروز از زندگیی و عظمت اون متحیر نمیشین، هنوز به خاص بودنش پی نبردین) پس ما باید زندگی خودمون رو به بهترین شکل ممکن انجام بدیم.

وقتی جرات می کنید که رویاهای بزرگ داشته باشید، محدودیت های خودتون رو نادیده می­گیرید و شرایط حال حاضرتون رو به چالش می کشید.(مثل زندگی سیلوستر استالونه)

 

با رویاهای بزرگ الهام بخش دیگران میشیم

به داستان­هایی فکر کنید که باعث انگیزه شما برای حرکت میشه (مثلا داستان من   😊) اینها معمولا داستان افرادی هستن که به مشکلات غلبه کردن و چیزهای بزرگی به دست اوردن . به همین دلیله که مردم عاشق دیدن فیلم هستن. ما با کمک تجربیاتِ قهرمانای فیلما زندگی می­کنیم. اونها برای انجام کارها توی سخت ترین و تاریک ترین زمان ها تعلل نمیکنن. همین باعث تبدیل اونها به  اسطوره هایی که ما میشناسیم میشه.

قهرمان های زیادی هم  توی زندگی واقعی وجود دارن .درست مثل فیلم­ها. اونها افرادی هستند که در مواجهه با خطر از خودشون شجاعت نشون میدن و در مواجهه با مصیبت جرات می­کنند رویای خودشون  رو داشته باشن(بهتر بگم فراموشش نمیکنن)  اگر شما بزرگ آرزو کنید می­­تونید الهام بخش نسل­های آینده باشید.(نمونش گلناز گلرخ، دو یو نو می  😊 )

 

هدف های بزرگ = پاداش بزرگتر

اونایی که تمایلِ پذیرفتن خطر توی زندگی رو دارن ، در نهایت پاداش بزرگتری دریافت می­کنن . می­تونید به تفاوت بین کسی که یک شرکت حقوقی برای خودش داره و کسی که به صورت یک وکیل عمومی کار می کنه فکر کنید؟  در اصل هر دو اونها یک کار رو انجام میدن ، ولی کسی که وکیل عمومی میشه هیچ ریسکی رو نمی­پذیره و فقط می خواد هر هفته یک چک بابت کاری که می کنه دریافت کنه. اما کسی که شرکت حقوقی خودش رو داره می­تونه مبلغ نامحدودی درآمد کسب کنه. البته افرادی که جرات رویاهای بزرگ دارن می­دونن احتمال زیان و ضرر هم وجود داره.

اکثر مردم حاضر نیستند ریسک و هزینه‌هایی که ممکنه توی مسیر رسیدن به رویاهای خودشون وجود داره رو به عهده بگیرن. اونها دوست ندارند و نمی‌خوان در موقعیتی قرار بگیرن که همه چیز خودشون رو از دست بدن. این افراد به خاطر ترس از شکست احتمالی، ترجیح میدن که یک زندگی با حداقل پتانسیل و انرژی خودشون رو داشته باشن.   اما لذت این کار چیه؟ خدایش چه لذتی میبرین؟ مردونه جواب بدین؟

 

رویا باعث خارج شدن شما از منطقه امن خواهد شد

منطقه امن و راحت شما یک مکان فوق العاده خوبه درسته؟  شما توی یک موقعیت کوچیک قرار گرفتید و فکر می کنید همه چیز عالیِّ . اصلا کار منطقه امن همینه. به شما میگه احساس خوبی داشته باش. ببین همه چی آرومه! با این حال این منطقه مکانیِِ که رویاهای بزرگ شما می میرن. غمنگیزه درسته ؟

 هر کسی میدونه برای اینکه جرات رویای بزرگ داشته باشید باید خودتون رو فراتر از حد فعلی پیش ببرید. مطالعات ثابت کرده : یک نواختی باعث از کار افتادن مغز و ذهن شما میشه. به عبارت دیگه زمانی که شما در منطقه امن خودتون باقی بمونید، مغز شما یادگیری رو متوقف می­کنه(خنگ میشیم).

وقتی شما جسارت داشتن رویاهای بزرگ رو دارید، و مغز خودتون رو تشویق می کنید که  دنبال راه‌­هایی برای رسیدن به هدف باشه. شاید دچار تردید بشید .این به دلیل خروج شما از منطقه امن و راحت قبلیِ. شما در مورد توانایی هاتون نگرانید. حتی سوال میپرسید اصلا ارزشش رو داره ؟

ممکنه با خودتون فکر کنید “چی میشه اگه من یک سال وقت بزارم و متوجه بشم که اون شخص برای من مناسب نیست” یا ” اون کار برای من مناسب نیست یا اگر پست جدید بگیرم ولی رئیسم رو دوست نداشته باشم چه کار کنم؟” من میگم به جای فرار از این تجربیات، سعی کنید با اونها روبرو بشید.

 

زندگی های کوچیک به هیچ کس کمک نمیکنه

حقیقت غم‌انگیز اینه که خیلی از افراد به دلیل اینکه شما موفق هستید، شما رو دوست ندارن. موفقیت­ها، روابط شما با دوستان و خانواده رو آزمایش می‌کنه. همین باعث میشه احساس کنید که بهتره خودتون رو محدود کنید و دست از رویاهای بزرگ بردارید و اونها رو دنبال نکنید.

بهتون هشدار میدم توی دام این احساسات نیفتید .اینکه نمی‌تونید رویاهای بزرگی داشته باشید فقط به خاطر افرادی که اطراف شما هستند،یا بخاطر اینکه زندگی­های کوچیکی دارن یک ترس ذهنی مزخرفه. زندگی های کوچیک مانع رشد و پیشرفت اونها میشه .نباید بزارید مانع شما هم بشه.

شما با پیگیری رویاهای خودتون باعث تشویق ،دوستان ، فامیل  وآدمهای اطرافتون میشد.اونها تشویق میشن هدفهای بزرگی داشته باشن در نتیجه ما می تونیم یک محرک برای آدمها باشیم تا به اهدافشون برسن.(حال کردی چطور تحلیل کردم؟)

تازه شما نمی‌دونید چه کارهای شگفت انگیزی انجام میدین زمانی که جرات رویاهای بزرگی رو به واقعیت تبدیل کنید. تصور کنید که به دانشگاه پزشکی میرید و درمان سرطان  یا hiv رو پیدا می‌کنید یا پیشرفتی توی فناوری ایجاد میکنید که زندگی میلیون ها نفر رو تغییر میده. اگه همه کوچیک زندگی می‌کردن، هیچ  نوآوری، پیشرفت و رشدی انجام نمیشد…  واقعا ما دوست داریم جزئی از دنیای عقب افتاده باشیم ؟

 

غلبه بر ترس

دو انتخاب برای زندگی کردن داریم. با ترس زندگی کنیم یا با رویاهای خودمون.  وقتی شما جرات داشتن رویاهای بزرگ رو دارید بدون شک زندگی خودتون رو بر اساس رویاها خواهید داشت. رویاهای شما صدایی رو درونتون آشکار می‌کنه که تمام چیزهای شگفت انگیزی که می‌تونید برای تغییر دنیاتون انجام بدید رو به شما میگه.

مشکل اکثر مردم اینه که اونها صداهای دیگه ای هم می‌شنون که به اونها از دلایل اینکه نمی تونن با رویاهای خودشون زندگی کنن میگن. این صداها همه ی اشتباهات گذشته و دلایل عدم موفقیت شما رو یادآوری می کنه.

یکی از اون صداها ترس. صدای ترس میتونه شما رو برای همیشه زمین گیر کنه.پس لطفا، دست از فکر کردن در مورد مسائلی بدی که ممکن فقط یکبار اتفاق بیفته بردارید.

اگر رویاهای بزرگ خودتون رو دنبال کنید چقدر ممکن زندگی شما تغییر کنه؟ زندگی آدمایی که دوستشون دارید چقدر متفاوت میشه ؟ میدونید چرا؟ فقط به دلیل اینکه شما رویاهای بزرگ خودتون رو دنبال کردین، میتونید توی لذت زندگی کنید. از جواب این سوال‌ها در زمان‌های ترس استفاده کنید تا به شما انگیزه بده.

 

داستان زندگی رویایی خودتون رو بنویسید

تا  حالا توی یک داستان خوب قرار گرفتید؟ وقتی داستان خوبی میخونی، توی فضای داستان غرق میشی و خودت رو وسط اون داستان میبینی، تصویر سازی میکنی و از دنیای اطرافت خارج میشی .

در واقع، کتاب­ها به نویسنده و خواننده اجازه می‌دن از تخیل خودشون استفاده کنن. نویسنده تخیل خودش رو توی نوشته ها قرار داده و در هر صفحه کتاب میتونید این رو ببینید و خواننده از تخیلش، برای تفسیر اون صفحات استفاده می‌کنه.

زندگی شما مثل درگیر شدن توی یک کتاب خوبه. هر روز بیدار میشید و یک فصل دیگه رو با کارهاتون مینویسید. هیچ‌کس نمی‌دونه داستان زندگی اون چطور به پایان می‌رسه، اما دوست دارید چطور به به پایان برسه؟ (داستان زندگی خود من (محمد امین محمدی)خیلی خیلی جذاب و خوش خواهد بود.  حریف نبود  😊)من از شما میپرسم.می‌خواهید پیروز داستان زندگی خودتون باشید ؟ یا میخواهید مردم در مورد شما بگن با اینکه کلی پتانسیل و استعداد داشت همه چیز رو  رها کرد؟

 

حرف آخر

زندگی شما یه هدیه فوق العاده از طرف خدا است، پس اون رو هدر ندیم. حاضر باشید رویاهای بزرگ داشته باشید و به خودتون اجازه بدید که اشتباه کنید، فکر کردن همیشه راهگشا نیست و مسیر رو مشخص نمی‌کنه. به جای اون بیشتر عملگرا باشید. البته که به این معنی نیست شما نمیتونید با فکر کردن راهی برای غلبه بر چالش‌های پیش روتون پیدا کنید. اما نباید توی دام فکر و برنامه ریزی زیاد افتاد. به تلاش های خودتون ادامه بدین تا هر روز مقداری بهتر بشید. مطمئن باشید به همه چیزهایی که فکر می کنید و براشون تلاش میکنید(تلاش خیلی مهم) میرسید.

 

تشکر ویژه از دوست خوبم جواد شیخی دارم که تهیه این مقاله تقریبا 99درصدش روی دوش اون بود. به زودی مقالات بیشتری رو از جواد عزیز خواهیم داشت.

 

 

آقایون داداشام، خانوما آبجیام 😊 در مورد مقاله نظری داشتید همین پایین برامون ارسال کنید.